« Svibanj 2024 »

Srednja škola fra Andrije Kačića Miošića
Makarska

ŠKOLSKA KNJIŽNICA je mjesto u kojem se pohranjuje,čuva i stručno obrađuje i daje na korištenje knjižna i neknjižna građa. U prostorijama školske knjižnice korisnici se mogu svakodnevno služiti knjigama,časopisima i AV-građom.

Za korištenje izvan prostorija knjižnice korisnici mogu posuditi dvije knjige: lektirni naslov na vrijeme od 14 dana i beletristiku na vrijeme od 21 dan. Ukoliko učenici ne vrate knjigu na vrijeme, temeljem Statuta Škole, učenici su dužni platiti zakasninu od 0,50 kn po danu.

Korisnici su dužni čuvati knjižnu građu od svakog oštećenja.

U prostorijama knjižnice organizira se individualni rad s učenicima, rad sa skupinom učenika, nastava i izvannastavne aktivnosti (susreti, razgovori, sekcije i sl.) u skladu s godišnjim planom i programom rada Škole.

U prostorijama knjižnice ima 16 čitateljskih mjesta te učenici imaju 1 računalo s pristupom Internetu i printeru.

U ožujku 2013. godine školska knjižnica se digitalizirala. Svi učenici i korisnici školske knjižnice imaju knjižnične iskaznice. Program u kojem se odvija knjižnična posudba zove se Metel.

KNJIŽNI FOND: 3 855

Broj upisanih učenika: 510

Broj upisanih zaposlenika: 34

Ukupan broj upisanih: 544

Ukupan broj AV – građe: 30

Veselimo se Vašem dolasku u našu školsku knjižnicu, postanite vjeran čitatelj i dobar prijatelj našoj školskoj knjižnici!

Tamara Buvinić,prof. i dipl. knjiž., mentor

Vijesti iz knjižnice
Mjesec hrvatske knjige i Mjesec školskih knjižnica
Autor: Dražana Filipović, 12. 10. 2015.

U školskoj knjižnici povodom Mjeseca hrvatske knjige i Mjeseca školskih knjižnica održane su radionice izrade straničnika - Bookmarker project

Mjesec hrvatske knjige i Mjesec školskih knjižnica

I ove školske godine naša školska knjižnica povodom Mjeseca hrvatske knjige i Mjeseca školskih knjižnica, uključila se u projekt razmjene bookmarkera - straničnika koje objavljuju Međunarodna udruga za školske knjižnice (IASL).

Već treću godinu zaredom uključeni smo u međunarodnu razmjenu straničnika za knjige s raznim zemljama. Ove godine naša partner škola bili su Slovenija i Mađarska.

Vrijedne ruke naših učenika svojom su kreativnošću, likovnim umijećem izradili dvanaest straničnika koje smo razmijenili s učenicima dviju škola.

Naše partner škole bile su: OS Miroslava Vilharja, Postojna, Slovenija) te Szekszárdi Szakképzési Centrum Apáczai Csere János Szakközépiskola, Dombova, Mađarska.

Ovo je projekt u Mjesecu međunarodnih školskih knjižnica.ISLM projekt uključuje škole koje su spojene da izmijene ručno napravljene straničnike (bilo kakvog stila, oblika, bitno je da učenici budu kreativni).

Tema ovogdišnjeg Mjeseca je The School Library Rocks.

Projekt razmjene straničnika je jednostavan, zabavan način izmjenjivanja užitka i radosti knjiga i knjižnica i  stvaranja novih prijateljstava po cijelom svijetu.

Učenici koji su sudjelovali u radionici izrade straničnika su:

Paula Sekulić, Petra Savanović, Marija Brkić, 3.a

Šimun Antičić Lović, Anđela Buljubašić, Dora Jurišić, Doris Jakić, 4.l

Mare Jadrić, 3.e, Martina Krželj, 1.l

Antonio i Marko Žarnić, Petra Morović, 4.e

Naši izrađeni straničnici su poslani školama koje su nam partneri i željno iščekujemo njihove straničnike.

U mjesecu kada se obilježava hrvatska knjiga i školske knjižnice  prigodnim panoom u izložbenom dijelu škole obilježili smo i Mjesec hrvatske knjige i Mjesec školskih knjižnica važnim datumima obilježavanja kroz ovaj mjesec kao i izrekama o knjigama i knjižnicama.