Kako dobro ispričati priču?
Autor: Danijela Dobrota, 4. 3. 2024.

Što je storytelling i koja je važnost pričanja priča, najbolje zna Agata Ravlić, interpretatorica baštine, koja svoju ljubav prema putovanjima i povijesti nesebično dijeli s drugima pričanjem zanimljivih priča i legendi.

Prvi je tjedan, tako, nakon povratka s kratkih praznika, bio  zanimljiv za učenike 1. l i 1. e razreda koji su, zajedno s profesoricom hrvatskog jezika i školskom knjižničarkom, ugostili Agatu kako bi naučili kako dobro ispričati priču. U dvije zanimljive radionice učenici su naučili kako se predstaviti na zanimljiv i osoban način, kako priče postižu svrhu i zašto su autentične, kojih je to šest čarobnih pitanja za gradnju svake priče te koja je važnost storytellinga u turizmu danas. Na kraju radionica učenici su se i sami okušali u sastavljanju svojih priča i pokazali koliko su maštoviti i kreativni.

Idućeg dana „izašli smo na teren“ i pratili Agatu na djelu koja nas je dočekala u tradicionalnoj makarskoj nošnji. U njezinoj smo pratnji najprije posjetili Prezentacijski centar Adrion kroz koji nas je dinamično provela prof. Ksenija Protrka. Uistinu zanimljivim i poučnim predavanjem o Parku prirode Biokovo dočarala nam je cjelokupnu sliku našeg podneblja, Biokova i suživota našeg čovjeka s planinom. Učenicima se, pak, najviše svidjela dvorana koja je imitacija klasične biokovske špilje u kojoj su zahvaljujući modernoj tehnologiji mogli osjetiti simulaciju potresa, nerijetkog na našem području. Nakon toga Agata nam je ispričala priče o značenju svakog komada makarske nošnje, od cipela, pojasa pa sve do torbe i nakita. Dok smo điravali rivom i slušali o njezinoj važnosti za Makarane, u pričanje priča uključili su se i učenici, koji su pripremili zanimljiva predavanja o sve po čemu je Makarska poznata, o pašticadi, maslinovom ulju, Kalalargi i Alenu Bokšiću. Uživali smo, a Agata je pronašla buduće kolege. Zajedničkom fotografijom rastali smo se nakon još nekoliko zanimljivih priča o Kačićevom trgu i Katedrali sv. Marka.

Još jednom hvala našim zanimljivim predavačicama. Jedva čekamo i veselimo se idućim susretima i pričama.