Mreža čitanja - kviz znanja i kreativnosti
Autor: Danijela Dobrota, 18. 12. 2023.

U petak, 8. prosinca 2023. g., održalo se natjecanje iz Mreže čitanja u kojem je sudjelovalo 14 učenika 1. a, 1. l, 1. j i 3. l razreda, Lejla Beroš Palo, Luciana Grabner, Marija Juranović, Zara Emma Manenica, Maja Ribičić, Nikolina Selak, Iva Borić, Vita Granić, Karla Kovačević, Marina Kvasina, Paulina Mudnić Pulje, Pjer Busizwe Šabić, Alina Carević i Nina Jović.

Ponosni smo na naše učenike koji su ostvarili odlične rezultate i prošli na županijsku razinu natjecanja!

Sudjelovanjem u projektima koji potiču čitanje već se godinama trudimo novim generacijama učenika približiti knjigu. Ove godine, osim u već standardnom projektu Čitanjem do zvijezda, sudjelujemo i projektu Mreža čitanja - kviz u znanju i kreativnosti, u organizaciji Hrvatske mreže školskih knjižničara. Cilj projekta je motivirati učenike na čitanje književnih djela i razvijanje ljubavi prema čitanju. Projekt se sastoji od kviza te multimedijalnog uratka, a četrnaest naših učenica sudjelovalo je u kvizu znanja. Projekt svake godine pod novom temom razvija stvaralaštvo mladih te potiče daljnje čitanje, a u ovogodišnjoj sezoni tema je U mreži odrastanja – izazovi i prepreke, u sklopu koje su učenicima ponuđena tri izvrsna naslova, Hotel Wartburg, Zorana Žmirića, Perzepolis, Marjane Satrapi i kultni Mi djeca s kolodvora Zoo, Christiane F.

Za školsku razinu natjecanja učenici su se spremali u pratnji mentorica Danijele Dobrote, Tamare Buvinić i Dražane Filipović, a trebali su pročitati djelo našeg pisca Zorana Žmirića i njegov roman Hotel Wartburg koji se bavi više nesretnim nego sretnim odnosima unutar obitelji, problematikom odnosa oca i sina, odrastanjem, sazrijevanjem i oprostom, a sve je na neobičan način prožeto lajmotivom, automobilom marke Wartburg. Nakon izvrsnih rezultata i pozitivnih dojmova učenici s nestrpljenjem čekaju županijsku razinu, za koju će osim spomenute knjige, morati pripremi i grafički roman Perzepolis, koji se bavi djetinjstvom i odrastanjem u Teheranu u doba Islamske revolucije.

Veselimo se novim uspjesima!