SUSRET DEBATNIH KLUBOVA
Autor: Danijela Dobrota, 11. 12. 2023.

Od ove školske godine u našoj Školi u okviru izvanškolskih aktivnosti djeluje i naš prvi debatni klub simboličnog naziva „Pomet“.

Debatni klub pokrenut je s ciljem jačanja komunikacijskih vještina kod učenika i razvijanja svijesti o argumentiranoj i strukturiranoj raspravi. Preko debate, koja se odvija prema zadanim pravilima i u ograničenom vremenu, srednjoškolci se upoznaju s društvenim problemima, uče kritički misliti i analizirati, pripremaju se za aktivno sudjelovanje u demokratskom životu, odnosno razvijaju sposobnosti koje je gotovo nemoguće naučiti iz knjige i u regularnoj nastavi. Debata je posljednjih godina česta i važna nastavna jedinica u okviru nastave hrvatskog jezika, ali teme koje se provlače kroz debatu jednostavno se integriraju i u sve ostale nastavne predmete i potiču učenike da izgrađuju jasne stavove, da razmišljaju, analiziraju i vrednuju tuđa razmišljanja, istražuju i s hrabrošću argumentirano iznose svoje misli čak i kada su i u sukobu sa stavovima drugih.

Osnovnoškolski i srednjoškolski klubovi u Hrvatskoj djeluju unutar Hrvatskog debatnog društva koje organizira edukacije, seminare i natjecanja. Ove subote, našim učenicama, koje su išle u pratnji profesorica Tamare Buvinić i Danijele Dobrote, svoja vrata otvorila je Srednja škola „Jure Kaštelan“ Omiš, odnosno Debatni klub „Skeptici“ koji su se pokazali kao odlični domaćini ugostivši čak tri škole, III. gimnaziju, Split odnosno MIOC, Srednju školu „Brač“ Supetar i nas. Pod vodstvom profesora Mate Beovića i profesorice Kristine Hrge, Omišani su protiv Splićana vodili žustru raspravu na tezu „Kultura političke korektnosti donosi više štete nego koristi“ demonstrirajući Makaranima i Bračanima, koje je pratila profesorica Ivana Ribičić, prezentacijsku debatu. Kasnije su se naše učenice, Marija Juranović, Vita Martinović i Ana Vujatović imale prilike okušati u argumentiranju teze „Zapadni feminizam ne bi se trebao boriti za prava žena u islamskom svijetu“. Pokazale su se, naravno, kao već vrsne buduće debatantice. Ono što je najvažnije i najljepše, ovaj susret stvorio je buduća prijateljstva i to nas je sve najviše oduševilo. Naše cure vratile su se zadovoljne doma, a mi smo se obećali kao budući domaćini ovih susreta. Do tada, nastavljamo s pripremama jer … bliži nam se županijsko natjecanje.