Književni susret s književnicom Magdalenom Mrčelom
Autor: Dražana Filipović, 6. 10. 2023.

Nezaboravni književni susret s književnicom Magdalenom Mrčelom održao se 6. listopada u prostorijama školske knjižnice...

Književni susret s Magdalenom Mrčelom

Povodom nadolazećih važnih događanja: Mjeseca hrvatske knjige, Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica i Svjetskog dana mentalnog zdravlja koji se obilježavaju kroz mjesec listopad i studeni, naša Škola je, u organizaciji profesora Hrvatskoga jezika i školske knjižničarke, ugostila mladu književnicu Magdalenu Mrčelu iz Splita koja je predstavila svoj roman Između. To je roman koji govori o problemima adolescenata i mladih, roman koji propitkuje, spašava i mijenja živote.

Između  je roman koji tematizira mentalno zdravlje, suicid i prostor između neba i zemlje. Kako nam jei sama, u svom uvodnom izlaganju, objasnila, to je svojevrsno čistilište duša u kojem prolazimo kroz patnje mnogih koji su napustili ovaj svijet.

Čitajući ulomke iz romana, prikazala nam je i svijet svojih likova. To su mladi ljudi koji su svoje otuđenje i nerazumijevanje za svoje probleme pronašli u nekom novom svijetu. Likovi njezinog romana su stvarni likovi  i upravo je to potaknulo zanimanje naših učenika da pomno i pažljivo prate nastajanje romana Između. Nakon zanimljive prezentacije i ulaskom u svijet sudbina likova iz romana, učenici su imali prilike postavljati i pitanja književnici gdje su u razgovoru s njom otkrivali koliko je teško živjeti i prepoznati osobu koja je u depresiji, što za takvu osobu znači svijet patnje, može li se pomoći takvoj osobi i na kraju, koliko je bolna sudbina njihovih voljenih nakon takvog gubitka.

U prepunoj školskoj knjižnici njezinom predstavljanju prisustvovali su učenici od prvog do četvrtog razreda srednje škole koji su emotivno doživjeli ovaj književni susret. Mislim da nije bilo osobe koja nije mogla prepoznati djelić sudbine prijatelja ili poznanika.

Nadamo se da će ovakvih književnih susreta koji povezuju književnost i ostale sfere ljudskog djelovanja, biti još mnogo u našoj školi.

Hvala književnici Magdaleni i nadamo se i izdanju novog romana!