DSD - Posjet nastavnica i učenica iz Offenbacha
Autor: Anđela Divić, 20. 9. 2023.

DSD - Posjet nastavnica i učenica iz Offenbacha

U našem gradu od 10.-17.09.2023. boravilo je 12 učenica 12. razreda i dvije nastavnice Srednje škole Käthe-Kollwitz-Schule iz Offenbacha. Učenice koje su u posjetu u sklopu programa razmjene pohađaju školu u smjeru socijalne pedagogije i obučavaju se za odgajateljice u predškolskim ustanovama. Mnoge od njih žele nastaviti studirati nakon dovršetka ove škole. U pratnji su bile nastavnica engleskog jezika te politike i voditeljica projekta za njemačku školu Janine Belz i nastavnica kemije i prehrambenih predmeta Maike Olms. Program financira PAD (Pädagogischer Austauschdienst, tj. Pedagoška služba za razmjenu) pod vodstvom KMK (Kultusminister Konferenz, tj. Konferencije ministara kulture SR Njemačke) i u sklopu programa PASCH: Schulen der Zukunft (Partnerske škole: škole budućnosti) preko koje se odvija i nastava fakultativnog predmeta DSD (Deutsches Sprahdiplom, tj. Nastava njemačkog jezika za stjecanje njemačke jezične diplome. Voditeljica programa u našoj školi i nastavnica predmeta DSD Srednje škole fra Andrije Kačića je Ivona Ibrahimkadić. Ona je organizirala većinu aktivnosti u školi i posjet Dječjem vrtiću Maslina, kao i izlete i obilaske ostalih javnih i obrazovnih institucija i turističkih sadtžaja u Makarskoj. Zahvaljujemo se TZ Makarska, Parku prirode Biokovo i Gradu Makarska, što su omogućili za te učenike i nastavnice razledavanje grada, obilazak Velikog Kaštela i Skywalka, posjet Prezentacijskog centra Adrion i Malakološkog muzeja pod stručnim vodstvom. Zahvaljujemo se i ravnateljici Dječjeg vrtića Biokovsko zvonce, Antoniji Kapović na posjetu vrtiću. Učenice i nastavnice u školi posjećuju nastavu i upoznaju se s učenicima njemačkog jezika. Posjetile su Brač i Hvar na izletu turističkim brodom i zaista su oduševljene ljepotama naše obale i grada. Na ovom programu nastavnice Jeanine Belz i Ivona Ibrahimkadić rade već dvije godine, u proljeće su na pripremnom posjetu već bile voditeljica projekta za Offenbach, Janine Belz u pratnji ravnateljice gospođe Stülb i još dvije kolegice. U svibnju su radile na projektu virtualne razmjene između naših škola i ostvarile su nepovratna sredstva za kupovinu tehničkih uređaja i nekih drugih materijala za provedbu te razmjene. U budućnosti se nadamo da će i naši učenici ostvariti povratni posjet školi i gradu Offenbachu te da ćemo nastaviti ovu suradnju.

prof. Ivona Ibrahimkadić