Maturanti - privremene rang liste i esej iz Hrvatskoga jezika
Autor: Petar Pervan, 16. 3. 2012.

Na stranicama www.postani-student.hr objavljena je obavijest vezana za privremene liste.

Na stranicama www.ncvvo.hr objavljen je javni odgovor na upite vezane za eseje iz Hrvatskoga jezika.

Podsjećamo na redovno praćenje obavijesti s poveznica za maturante pod korisnim linkovima na školskoj stranici.

Na stranicama www.postani-student.hr objavljene su ogledne rang-liste i privremeno bodovno stanje. Važno je napomenuti da će se bodovno stanje i ogledne rang-liste kontinuirano mijenjati kako budu pristizali novi podatci (ocjene iz srednje škole, rezultati državne mature, natjecanja, ispunjeni preduvjeti, rezultati dodatnih provjera posebnih znanja, vještina i sposobnosti itd.). Bodovno stanje i ogledne rang-liste osvježavat će se svakoga punog sata.

Na rang-listama nalaze se ovogodišnji učenici završnih razreda srednjih škola u Republici Hrvatskoj i oni kandidati izvan redovitoga sustava obrazovanja Republike Hrvatske kojima su Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja ili Središnji prijavni ured verificirali osobne podatke.

Kandidatima koji su prošlih godina polagali ispite državne mature u ovome su trenutku uračunati bodovi iz posljednje kalendarske godine polaganja. Ako ovi kandidati budu i ove godine polagali iste ispite državne mature, računat će im se ovogodišnji rezultat.

Objašnjenje načina generiranja rang-lista možete pročitati ovdje. Napominjemo da se u ovoj oglednoj fazi svi kandidati nalaze na rang-listama bez obzira na to jesu li ili nisu zadovoljili preduvjete. Također, rangovi su izračunati prema trenutnomu bodovnom stanju koje će se drastično mijenjati.

Posljednjih dana Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja je zaprimio više pismama s istovjetnim sadržajem, a s temom pisanja eseja Hrvatskoga jezika. Objavljujemo sadržaj pisma i odgovor Centra.