preskoči na sadržaj

Srednja škola fra Andrije Kačića Miošića Makarska

Login
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Oglasna ploča
Anketa
Na kraju godine moj uspjeh je







Carnet vijesti
Brojač posjeta
Ispis statistike od 8. 11. 2010.

Ukupno: 1136918
Ovaj mjesec: 2661
Ovaj tjedan: 97
Danas: 97
PARTNERI

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Intervju s gradonačelnikom
Autor: Anđelina Mršo, 3. 5. 2024.

Već svima poznati projekt Razgovori s Andrijom, kojim obilježavamo 320. godišnjicu rođenja fra Andrije Kačića Miošića, privodimo kraju. Zaključujemo ga kako drugačije, nego razgovorima naših učenika sa zanimljivim sugovornicima, bivšim Andrijinim učenicima. Prvi naš sugovornik bio je gradonačelnik Zoran Paunović. Na našem You Tube kanalu možete poslušati, a u sljedećem tekstu i pročitati što naš gradonačelnik voli, a što ne, što poručuje mladima, kako vidi naš grad i budućnost naše škole, kao i sve ostale pikanterije iz srednjoškolskih dana.


Projekt Razgovori s Andrijom pokrenut je kako bi se dostojno obilježila 320. godišnjica rođenja fra Andrije Kačića Miošića. Osmislile su ga Anđelina Mršo, prof. hrv. i eng. jezika i Danijela Dobrota, prof. hrv. jezika. Projekt se odvijao tijekom čitave školske godine kroz niz kreativnih radionica, a najnoviji mu je dodatak intervju maturanata s makarskim gradonačelnikom.

Učenici 4.a razreda Anđela Čuljak i Alen Roso održali su zanimljiv i informativan intervju s makarskim gradonačelnikom Zoranom Paunovićem. Njihove su mentorice pomislile kako bi bilo dobro da sadašnji učenici „fra Andrije“ popričaju sa njegovim starim učenicima i tako je ideja o intervjuu ugledala svjetlo dana. Koja su pitanja postavljena gradonačelniku, kakvi su bili njegovi odgovori i kako je sam intervju protekao možete pročitati u nastavku:

Koji Vam je grad uzor u vođenju Makarske?

Ljubljana. Zapravo, svi gradovi koji su zeleni i imaju puno pješačkih zona te osobito oni koji poštuju tradiciju. Mislim da je u ovom dijelu Europe Ljubljana najbliža ideji idealnoga grada. To je grad koji ima najviše zelenila i najugodniji je za život. Koji je najizazovniji dio Vašega posla? To što si praktički 24 sata dostupan svakome. Tu nema radnoga vremena niti odmora, već se stalno nešto događa, a to je ujedno i najzanimljiviji dio ovoga posla, to ga čini dinamičnim. Izazovno je to što u čitavoj priči obitelj iznimno pati, ali toga sam bio svjestan kada sam ulazio u ove vode.

Da niste gradonačelnik čime biste se bavili?

Svime. Dosta sam stvari radio u životu, recimo to tako. U politiku sam ušao iz humanističkih razloga, kao nekakav socijalni eksperiment. Ušao sam u stranku nekih godinu dana prije izbora jer sam smatrao da ako želimo mijenjati svijet onda to moramo činiti kroz alate koji nam se nude. Prije toga sam se bavio raznim stvarima. Bio sam poduzetnik, a kao ljubitelj vina organizirao sam Dalmacija Wine Expo festival što mi je bio velik izazov. Sve u svemu, vjerojatno bih se bavio distribucijom vina i predavanjem na vinskim školama.

Što biste najviše voljeli promijeniti u Makarskoj?

Postoji puno toga što bih htio promijeniti, ali četiri godine nisu dovoljne za realizaciju kapitalnih promjena. Projekt koji bih zaista volio završiti je preuređenje gradske tržnice čiji smo dizajn nedavno predstavili javnosti. Također, želim realizirati projekt uređenja rive. Makarska je postala simbol betonizacije i devastacije, a to je potrebno promijeniti. Osim toga, planiramo uvesti jednosmjensku nastavu u sve škole, a predškolski smo odgoj digli na najvišu razinu. Čekamo izlazak novih pokazatelja, ali čini se da smo po kvaliteti vrtića prvi u RH.

Kad smo se već dotakli teme školstva, ima li nade da makarska srednja škola doživi napredak?

Imali smo sastanak po pitanju energetske obnove srednje škole na kojemu smo se mi ponudili kao partner u izvođenju toga projekta. Iako smo postigli suglasnost oko projekta, ishodi nisu onakvi kakvima smo se nadali. Škola se našla ispod crte i nije upala na natječaj. Sada čekamo neku novu priliku, a škola je nažalost u pakt-poziciji.

Koji je najbolji savjet koji ste dobili?

O tome nikad nisam razmišljao. Možda da se svi mladi ljudi trebaju riješiti straha jer je on najveća ljudska kočnica. Ovo mi nitko nije rekao, već sam to pročitao u nekim motivacijskim knjigama. Smatram da mi kao društvo usađujemo strah u djecu koji se zatim generacijama prenosi poput nekakvih priča.

Možemo povući paralelu s Vašim odgovorom, jer smo upravo mi maturanti u takvoj poziciji straha. Nekako se bojimo probijati svoje granice kako ne bismo napravili grešku. To se osobito odnosi na ispit Državne mature i odabir pravoga fakulteta. Nismo svjesni da je ljudski činiti greške te da u tome nema ništa loše.

Ja sam promijenio fakultet. Prvo sam upisao FOI u Varaždinu. Bio sam odličan učenik u srednjoj školi što se nastavilo i tijekom prvoga semestra. Međutim, gledajući Varaždin i ljude koji su dogurali do četvrte godine fakulteta, shvatio sam da ja ne želim to biti, da ne želim ići tim putem i nanovo sam upisao ekonomiju. Roditelji to nisu znali i to je ujedno bio i najteži dio ove priče, njima saopćiti da su me „uzalud“ financirali godinu dana. Ono što želim reći je da mi je to, tada, bio najteži period moga života. Zato smatram da je američki školski sustav puno bolji od našega. Hrvatski nas školski sustav tjera da odmah donosimo ključne odluke i tako se stvara ogroman pritisak, posebice zbog društvenih očekivanja.

Koja je bila prekretnica u promjeni fakulteta? Kako ste došli na tu odluku? Prvo sam se odlučio za FOI jer je on u tom trenutku nudio ono što je mene najviše zanimalo, a to je spoj informatike i ekonomije. Međutim, ja sam mislio da će tu biti puno više ekonomije nego informatike. Drugi je motiv bila jednostavna mogućnost zapošljavanja. Svi koji su završavali FOI uvijek su pronalazili posao, za razliku od ekonomije koja se tretira kao lagan fakultet, fakultet koji se lako završava, ali se puno teže pronalazi posao. Tek kada sam došao u Varaždin i pomalo ga istražio, shvatio sam da je studentski život u Zagrebu puno kvalitetniji i da mi nudi puno više mogućnosti. Upravo je to bila prekretnica.

Koji Vam je bio najdraži profesor?

Profesorica Tomić koja nam je predavala matematiku i informatiku, izvrsna žena. Koji Vam je bio najdraži predmet?

Informatika i poduzetništvo.

Koji Vam je bio najmrži predmet?

Fizika. Sada mi je izuzetno zanimljiva, ali tada to nisam uviđao.

Smatrate li da makarsko školstvo ide pravim putem?

Ja se nadam. Po ovome što ste mi rekli, uviđam da je stanje puno bolje nego u moje vrijeme.

Kako biste sad, iz perspektive prvo roditelja pa gradonačelnika, ali i profesora, ocijenili kvalitetu makarskih škola, osobito srednje škole? 

Iskreno, teško mi je to učiniti jer nemam sve ulazne podatke, ali evo vjerujem da je dobro. Smatram da uvijek ima prostora za napredak.

Imate li neku smiješnu anegdotu iz srednjoškolskih dana?

Organizacija najboljih partija po kućama svaki vikend.

Imate li neki neobičan/skriveni talent?

Sviram trubu, točnije svirao sam. Bio sam jedan od najboljih trubača dok sam aktivno svirao. Osvojio sam nagradu za drugu trubu Hrvatske. Čitavu sam srednju školu igrao košarku, to obožavam. A danas, od kad sam u vinskom biznisu, znam detektirati vina za što mi je trebalo puno prakse.

Kada bismo Vam rekli da do kraja života morate slušati samo jednu pjesmu, koja bi to bila?

My way, Frank Sinatra. Neka to bude neka poruka mladima.

Jeste li prepisivali u školi i jesu li Vas ikada uhvatili na djelu?

Jesam i nikada me nisu uhvatili na djelu.

Kako ste usklađivali školske i društvene obaveze?

Meni je to sve bilo zanimljivo. Više sam vremena provodio vani nego u kući. Bio sam hiperaktivan. Trenirao sam atletiku u srednjoj školi, truba je bila prisutna, onda je tu došla i košarka, a plesao sam i folklor što je jedno odlično iskustvo.

I za kraj su, u duhu vladajućega TikTok trenda, gradonačelniku postavljena kratka, ali zanimljiva ili-ili pitanja.

Hrvatski ili engleski? Engleski

Knjiga ili film? Knjiga

Čaj ili kava? Čaj

Nogomet ili košarka? Košarka

Srednja ili fakultet? Fakultet

Ljeto ili zima? Ljeto

Pepsi ili Cola? Pepsi

Luk ili češnjak? Češnjak

Video ili društvene igre? Društvene

Peglanje ili pranje prozora? Peglanje

Meso ili povrće? Povrće

Burger King ili McDonald's? McDonald's

Zmaj ili Hajduk? Zmaj

Šetnja svetim Petrom ili Osejavom? Svetim Petrom

Dugiš ili Zelenka? Dugiš

Odijelo ili trenerka? Trenerka

Split ili Zagreb? Zagreb

Slatko ili slano? Slatko

Transkript: Anđela Čuljak, 4. a   

Zahvaljujemo gradonačelniku na ugodnom druženju i želimo mu puno sreće u upravljanju našom Makarskom. 

Do sljedećih razgovora;)





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju