Učitavanje
Međupredmetna tema
Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije
Veličina slova
Naslovna slika
Interaktivni sadržaj za učenike

Online okruženje - sigurno ili opasno

6. razred osnovne škole, 7. razred osnovne škole, 8. razred osnovne škole

Odgojno-obrazovna očekivanja

Sigurno surfanje

Jesi li znao/znala da u današnje vrijeme postoje agencije koje za veliki honorar rade za svoje klijente uslugu brisanja njihovih osobnih digitalnih tragova na internetu? Zašto se ova vrsta usluge razvila? Koliko mogu biti važni osobni podaci? To se sigurno odnosi na važne podatke osoba od nekog utjecaja, zar ne? Ako ideš na internet, sigurno si se susreo/susrela sa upozorenjima vezano uz sigurnost osobnih podataka. Možda si pomislio/pomislila da to za tebe nije bitno, jer tko bi uopće htio imati tvoje osobne podatke? Kome bi oni mogli služiti i za što? U konačnici, samo igraš igrice ili gledaš i dijeliš slike sa svojim prijateljima - tu nema važnih podataka, zar ne? Otkrij neke od odgovora na ova pitanja u sljedećem videozapisu i budi svjestan/svjesna osobnih tragova koje ostavljaš na internetu.

Sigurno surfanje! Koristiš li se internetom? Ako si uopće sada i čuo ovo pitanje, odgovor je zasigurno – DA! U današnje doba, gotovo je nemoguće naći osobu koja ne provodi vrijeme na internetu. Internet koristimo za razne stvari, od istraživanja nekih tema za školu, posao ili osobni razvoj, koristimo ga i kako bi postali dio neke zajednice… koristimo razne društvene mreže, blogove, forume, chatova, igranje online igara. Jesi li ikada razmišljao o tome kako, kada, kome, u koju svrhu daješ osobne podatke na internetu? I što su sve osobni podaci? To su bilo koji podaci koji posredno ili neposredno identificiraju pojedinca: npr. ime, prezime, adresa, OIB, ime oca, naziv škole, a mogu biti i fotografija, e-mail adresa, IP mrežna adresa... dakle sve što te opisuje daje neki uvid o tebi. KAKO IH NAJČEŠĆE DIJELIMO? • Registracijom putem online obrazaca • Korištenjem društvenih mreža koje i tvoje podatke mogu dijeliti s nekim drugim • Elektronskom poštom Vrlo je važno o tome razmisliti prije no što podijeliš svoje osobne podatke. Zapamti! Jednom na internetu – zauvijek na internetu. Podatke, objave i slike koje dijelimo na internetu pohranjene su zauvijek. Nekoliko korisnih savjeta za povećavanje sigurnosti: • Koristi složene lozinke – postoje programi koji jednostavne lozinke mogu jednostavno i „razbiti“. Koristi lozinke duže od 6 znakova (i ne – 123456 se ne računa kao sigurna lozinka; unutar njih koristi barem jednu brojku i jedno veliko slovo ili znak) • Pri registraciji na portale i razne stranice popuni samo ona polja koja su nužna. • Pažljivo biraj stranice koje posjećuješ. Neke od njih uvjetuju i da imaš određen broj godina prije registracije. To pravilo uvijek poštuj, jer ono je tu s razlogom. • Ne odgovaraj na neželjenu poštu – vrlo često na naše mail adrese stižu razne poruke od ljudi koje ne poznajemo, a koje obećaju različite pogodnosti, popuste pa čak i novac. Ne otvaraj takve poruke i ne odgovaraj na njih. Društveni kontakti putem interneta mogu predstavljati veliku opasnost.Nikada zapravo ne možemo biti sigurni s kim se dopisujemo – na neki chat ili u kroz aplikaciju javio ti se tvoj vršnjak. Počinjete se dopisivati i iz dana u dan izmjenjujte sve više informacija. On piše puno o sebi, pa se i ti osjećaš slobodno pisati o sebi. Međutim – razmisli! Možeš li biti siguran tko je s druge strane ekrana? Radi li se o djetetu ili odrasloj osobi? Profilna slika pokazuje da se radi o tvom vršnjaku. Međutim Internet je prepun fotografija djece i to što je netko fotografiju iskoristio ne znači da je njegova. Isto je i sa svim informacijama koje ti daje – kako se zove, škola u koju ide… Iako ti se čini da se počinjete upoznavati, možda je sve što čuješ zapravo izmišljeno. Ono što je bitno je zaštititi sebe i na Internet primijeniti pravilo iz stvarnog života – ne komunicirati sa strancima. Isto kao što na ulici ili parku nećeš početi razgovarati s nepoznatom osobom, nemoj to činiti niti putem ekrana. Velik je broj stranica koje možeš posjetiti, zabaviti se i naučiti nešto novo, na neke od njih te sigurno upućuju i u školi. Ako nisi siguran u sigurnost neke stranice, razgovaraj s roditeljima ili učiteljima.. Transkript: .

Procjena poznavanja sigurnog ponašanja na internetu

Znaš li kome ostavljaš koje podatke? Imaš li neke navike koje su ti možda spretne, ali zapravo te izlažu riziku od zlouporabe tvojih osobnih podataka? Riješi sljedećih par pitanja i saznaj.