« Travanj 2021 »

19.04.2021. 08:30
Virtualna radionica: ,,Dvosmjerna komunikacija u virtualnom okruženju"
CARNET nastavlja niz virtualnih radionica za odgojno-obrazovne djelatnike u školama s temama vezanim uz pripremu i provedbu videokonferencijske, virtualne i kombinirane nastave, upoznavanje sa sadržajima i uslugama koje izrađuje CARNET, ... The post Virtualna radionica: ,,Dvosmjerna komunikacija u virtualnom okruženju" appeared first on CARNET .

16.04.2021. 18:02
INFO Najava radova – HT – vise zupanija – 21.04.2021.g., 00:00 – 02:00h
Postovani, U srijedu 21.04.2021.g. izmedju 00:00 i 02:00h zbog radova u mrezi pruzatelja usluga Hrvatskog Telekoma doci ce do 30 minutnog prekida mrezne povezanosti ustanova clanica CARNET-a spojenih navedenim pruzateljem ... The post INFO Najava radova – HT – vise zupanija – 21.04.2021.g., 00:00 – 02:00h appeared first on CARNET .

Zanimljivosti
Besplatne pripreme za Državnu maturu Savjetovališta Lanterna
Autor: Sanja Puharić, 14. 5. 2019.

U godini obilježavanja 20 godina rada Savjetovalište Lanterna je ove subote uspješno realiziralo još jedan projekt za naše učenike: Pripreme za Državnu maturu iz Hrvatskog jezika.

Hrvatski jezik jedan je od  najzahtjevnijih nastavnih predmeta na Državnoj maturi. Ispit se sastoji od dva dijela (test i esej) koja se pišu tijekom dva dana, ove godine 17. i 18. lipnja.

Ponosni smo što Savjetovalište Lanterna već treću godinu organizira besplatne pripreme za Državnu maturu iz Hrvatskoga jezika s ciljem da se maturantima makarskih srednjih škola olakša pripremanje gradiva i smanji nepotreban stres u situaciji koja im je važna za planiranje budućnosti.

I ovu godinu pripreme su izvodile profesorice hrvatskoga jezika i književnosti Danijela Turić i Antonija Vuletić, uz koordinaciju Sanje Puharić, prof. psihologije, a održavale su se, s dopuštenjem ravnatelja Slavka Gudelja,  u SŠ fra Andrije Kačića Miošića.

Pripreme za državnu maturu uspjele smo realizirati od 12. siječnja do 11. svibnja, svake subote (od 9 do 12 sati), kroz 72 sata unutar kojih smo detaljno analizirale sva književna djela koja se nalaze na popisu eseja za Državnu maturu i temeljito prošle jezični dio gradiva. Nastojale smo sve polaznike detaljno uputiti u sadržaje ispitivanja koji će se naći na Državnoj maturi, razviti im potrebne vještine i ponoviti s njima stečena znanja, izvijestile su profesorice.

Odaziv maturanata je bio jako dobar (više od 80 učenika, prosječno 40 po radionici.). Njihova zainteresiranost nas je uistinu pozitivno iznenadila. Škola je subotama bila puna maturanata. Posebno nam je drago što su se učenici strukovnih zanimanja prijavili u velikom broju.

Suradnja i atmosfera je bila radna, ali i jako ugodna. To pokazuje koliko je ovaj projekt bio i više nego potreban pa se uistinu nadamo da će se nastaviti i dogodine.

Ove pripreme su bile izvrsno iskustvo i odličan način za proširivanje znanja i za nas, profesore. Zbog toga će sljedeća godina, biti zasigurno još bolja i kvalitetnija, zaključile su profesorice.

Kao organizatori, iskreno se nadamo se da smo i ove godine ostvariti temeljni cilj: ojačati samopoštovanje  i smanjiti strah od neuspjeha što su važni čimbenici pri polaganju ispita te da ćemo potaknuti u učenicima volju za daljnjim učenjem i kvalitetnijim pripremanjem državne mature.

Napominjemo da je i ovogodišnji projekt  Savjetovališta  Lanterna priprema za državnu maturu iz Hrvatskoga jezika podržan od Grada Makarske i Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.

Ponosni smo što smo kvalitetno realizirali ovaj projekt o čemu svjedoče i sami učenici koji su u svojim evaluacijama dali najviše ocjene pripremljenosti i stručnom znanju profesorica, te organizaciji i korisnosti ovih priprema.

Sretno na maturiI!!!