« Travanj 2021 »

16.04.2021. 18:02
INFO Najava radova – HT – vise zupanija – 21.04.2021.g., 00:00 – 02:00h
Postovani, U srijedu 21.04.2021.g. izmedju 00:00 i 02:00h zbog radova u mrezi pruzatelja usluga Hrvatskog Telekoma doci ce do 30 minutnog prekida mrezne povezanosti ustanova clanica CARNET-a spojenih navedenim pruzateljem ... The post INFO Najava radova – HT – vise zupanija – 21.04.2021.g., 00:00 – 02:00h appeared first on CARNET .

16.04.2021. 13:45
U sklopu II. faze programa ,,e-Škole: Cjelovita informatizacija procesa poslovanja škola i nastavnih procesa u svrhu stvaranja digitalno zrelih škola za 21. stoljeće" Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET ... The post Istraživanje tržišta – nabave mrežne opreme za okosnicu CARNET mreže i CARNET podatkovne centre appeared first on CARNET .

Zanimljivosti
Započele besplatne pripreme za državnu maturu Savjetovališta Lanterna
Autor: Sanja Puharić, 15. 2. 2021.

Već petu godinu zaredom, od 2017., Savjetovalište Lanterna organizira besplatne pripreme državne mature iz Hrvatskog jezika s ciljem da se maturantima makarskih srednjih škola olakša pripremanje gradiva i smanji nepotreban stres u situaciji koja im je važna za planiranje budućnosti, posebno u vrijeme pandemije koronavirusa.

Ove godine pripreme za državnu maturu iz Hrvatskog jezika održavaju se online kroz ukupno 13 susreta kroz koje će učenici biti detaljno upoznati sa svim sadržajima ispita.

I ovu godinu pripreme  vodi profesorica hrvatskoga jezika i književnosti Antonija Vuletić, uz koordinaciju psihologinje, profesorice Sanje Puharić.

Pripreme su započele 30. siječnja i trajat će do 8. svibnja. Kroz ovih 13 susreta, subotom od 10 do 12,45 sati,  učenici će biti detaljno upoznati sa svim jezičnim i gramatičkim sadržajima koji su obrađivani  kroz srednjoškolsko obrazovanje kao i sa svim književnim ispitnim djelima za školski esej.

Sadržaji će im biti prikazani kroz PowerPoint prezentacije uz mnoge popratne vježbe i testove kako bi im se znatno olakšalo praćenje i usvajanje gradiva. Također će dobivati i različite vrste eseja sa smjernicama za vježbu kako bi razvijali potrebne vještine pisanja. – kazala nam je voditeljica.

Kao organizatori, iskreno se nadamo se da ćemo i ove godine ostvariti temeljni cilj: ojačati samopoštovanje  i učenicima smanjiti strah od neuspjeha posebno u ovo teško i neizvjesno vrijeme pandemije a nadamo se da ćemo potaknuti u učenicima volju za daljnjim učenjem i kvalitetnijim pripremanjem državne mature.

Možemo reći da već imamo dobro iskustvo u provođenju ove aktivnosti, da je svake godine nastojimo unaprijediti što potvrđuje veliki interes maturanata.

Ponosni smo što smo kvalitetno realizirali ovaj projekt o čemu svjedoče i sami učenici koji su u svojim evaluacijama dali najviše ocjene pripremljenosti i stručnom znanju profesorica, te organizaciji i korisnosti ovih priprema.  Ove godine u  pripreme je uključeno 40-ak učenika.

Mišljenja smo da smo na ovaj način omogućili izjednačavanje prilika svim maturantima za ostvarenje boljeg uspjeha na državnoj maturi, a samim time i omogućili lakše upisivanje željenih studija.

Napominjemo da vjerujemo da će i ovogodišnji projekt  Savjetovališta  Lanterna priprema za državnu maturu iz Hrvatskoga jezika biti podržan od Grada Makarske; i ove godine u okviru projekta Jednake mogućnosti za sve.

Sanja Puharić, prof., psihologinja

predsjednica Savjetovališta Lanterna