« Ožujak 2024 »

Projekcija filma Oblak
Autor: Dražana Filipović, 2. 3. 2015.

PROJEKCIJA FILMA OBLAK

U petak, 27. veljače 80 naših učenika je u prostoru Vatrogasnog doma pogledalo dokumentarni film Oblak, redatelja Miroslava Sikirice, u organizaciji Savjetovališta Lanterna i u suradnji s našom školom.

Oblak je intimna priča o traumatičnom gubitku – sina jedinca, najboljeg prijatelja i prvog dečka. Film govori o premlaćivanju zagrebačkog maturanta Luke Ritza (18) i njegovoj smrti 2008. godine te višemjesečnoj potrazi za maloljetnim počiniteljima. Ovaj događaj je, kao nijedan do sada, potresao hrvatsku javnost i potaknuo dotada neviđenu građansku kampanju otpora vršnjačkom nasilju.

Film prati Lukine roditelje, djevojku i prijatelje u svagdašnjoj borbi s bijesom, tugom i razočaranjem, tjeskobom i uspomenama na njega. Istovremeno to je i priča o potrebi i važnosti građanske solidarnosti i aktivizma u današnjem društvu.

Da su učenici film doživjeli emotivno osjetilo se u vrijeme same projekcije jer je u dvorani za cijelo vrijeme trajanja filma vladao neopisiv muk. Vjerujemo da je i snažna poruka filma doprla do srednjoškolaca kao upozorenje o mogućim tragičnim posljedicama bilo kojeg oblika nasilja.

Film je dobitnik mnogih nagrada;  najpotpuniji je prikaz života Luke Ritza. O filmu i  njihovim dojmovima učenici će imati priliku razgovarati u školi s razrednicima i psihologinjom škole. Projekcija filma Oblak je dio Lanterninog projekta Možemo zajedno i drugačije čiji je cilj prevencija nasilja među mladim i nad mladima, a ujedno je i dio Školskog preventivnog programa te građanskog odgoja i obrazovanja.

Psihologinja: Sanja Puharić, prof.