« Ožujak 2024 »

Što mi može virus?
Autor: Petar Pervan, 17. 12. 2011.

U atriju škole 14. prosinca izvedena je predstava: Što mi može virus?. Predstavu Malog splitskog kazališta pogledali su brojni srednjoškolci u RH a našim ju je učenicima poklonila udruga Savjetovalište Lanterna u Mjesecu borbe protiv ovisnosti.

U atriju škole 14. prosinca izvedena je predstava: Što mi može virus?. Predstavu Malog splitskog kazališta pogledali su brojni srednjoškolci u RH a našim ju je učenicima poklonila udruga Savjetovalište Lanterna u Mjesecu borbe protiv ovisnosti.

Predstava promiče prevenciju hepatitisa, upozorava na sve oblike rizičnog ponašanja, ali donosi i jasnu poruku - treba se testirati. Ukoliko se bolest dobije, od nje se ne smije bježati, već je prihvatiti kao činjenicu s kojom se oboljela osoba i njena okolina moraju suočiti.

Osim edukativnog dijela o samom hepatitisu, predstava ima i humanističku vrijednost jer prikazuje hrabrost i odlučnost da se, unatoč životnim porazima, ne smije odustati, već se treba boriti. Od stigme i zataškavanja nastaje prevelika šteta.

Željeli smo na jedan novi način, putem dramske predstave, predstaviti ovu problematiku mladoj populaciji: informirati ih o prevenciji i liječenju ove opasne zarazne bolesti, te iznad svega, o razbijanju predrasuda, što je u predstavi prikazano na humoran način.

Povratne informacije naših učenika bile su veoma povoljne, neki su naučili nešto novo, neki su ponovili gradivo koje su naučili na nastavi  a većina ih se dobro zabavila.

U nedostatku kulturnih sadržaja u gradu, posebice za mlade, učenicima je ova predstava bila ugodno iznenađenje.

Znate li?

*svaki 12 stanovnik Zemlje ima kronični hepatitis B ili C

*500 milijuna ljudi širom svijeta trenutno je zaraženo hepatitisom B ili C

*Taj broj je 10 puta veći od broja oboljelih od HIV/AIDS-a

*Od ukupno oboljelih, hepatitis B ili C će biti fatalan za 1.5 milijuna ljudi godišnje

*Svaki treći čovjek na svijetu bio je  izložen jednom ili oba virusa

*Većina od 500 milijuna zaraženih to i ne zna! Zbog toga se bolest naziva „tihim ubojicom“!

Projekt Što mi može virus?, dio je svjetske kampanje  „Am I number 12?“.

Provjerite jeste li Vi broj 12! Testirajte se!

Za više fotografija posjetite fotogaleriju.

Sanja Puharić, prof., psiholog
Fotografije: Ana Nakić, knjižničarka

Izvor: Sanja Puharić, prof.