Ovaj mjesec: 2095

DSD projektni kamp „Zadar u pjesmi“ 2019.
Autor: Anđela Divić, 22. 2. 2019.

DSD projektni kamp „Zadar u pjesmi“ 2019

Od 7. Do 9. veljače 2019. Dvije učenice prvog razreda SŠ fra Andije Kačića Miošića, Makarska, Luce Granić i Nela Vukušić te ja kao nastavnica smo sudjelovali na DSD projektnom kampu „Zadar u pjesmi“ .

Ukupno je sudjelovalo 92 učenika i 12 nastavnika. Slijedeće škole su sudjelovale: gimnazije iz Bjelovara, Đurđevca, Sesveta, Zaboka, srednje škole iz Krapine, Pregrade, Makarske i  Zaprešića, Njemačka internacionalna škola iz Zagreba te osnovne škole iz Gornjeg Jesenja i Sesveta.

Smještaj sa punim pansionom je bio u hostelu „Zadar“ na Boriku u Zadru. Projektni kamp je financiralo Bavarsko ministarstvo za nastavu, kulturu, znanost  i umjetnost (das Bayerische Ministerium für Unterricht und Kultus, Wissenschaft und Kunst) te Središnja ustanova za inozemne škole Savezne Republike Njemačke (die ZfA - Zentralstelle für das Auslandsschulwesen).

Učenici i učenice su uvidjeli da lirika na njemačkom ne mora biti tako teška i da može biti zabavna. Proveli smo tri predivna sunčana dana u Zadru pa su zbog toga učenici moli slikati očaravajuće fotografije za svoje prezentacije i zaista uživati. Bilo je mnogo kreativnih pjesama.

Veselimo se nadolazećim DSD jezičnim kampovima i zahvaljujemo se Bavarskom ministarstvu za nastavu, kulturu, znanost  i umjetnost (das Bayerische Ministerium für Unterricht und Kultus, Wissenschaft und Kunst) , Središnjoj ustanovi za inozemne škole Savezne Republike Njemačke (die ZfA - Zentralstelle für das Auslandsschulwesen) i naravno našem ravnatelju, gospodinu Slavku Gudelju, koji su nam omogućili sudjelovanje na ovom jezičnom kampu.

Srdačno se zahvaljujemo i dr. Ulrichu Dronskeu.

Ivona Ibrahimkadić

Učenice Nela i Luce su upoznale i neke nove prijatelje na kampu pa su o tome napisale ovaj tekst.

Prijateljstvo

Prijateljstvo je vrlo lijepo i važno. Svi trebamo prijatelje u svom životu. Na jezičnom kampu u Zadru smo upoznale mnogo novih prijatelja. Svi učenici i učitelji su bili vrlo ljubazni. S njima smo govorile njemački i odlično smo se zabavljale. Bile smo jedine iz Dalmacije ito je bilo čudno, ali zanimljivo.  Još kontaktiramo sa našom cimericom sa kampa. To je bilo lijepo iskustvo  i nadamo se, da ćemo o moći ponoviti.

Luce Granić, 1. e i Nela Vukušić, 1.c

Das DSD-Projektcamp „Zadar im Gedicht“ 2019

Vom 7.- 9. Februar 2019 haben zwei Schülerinnen der 9. Klasse der Mittelschule fra Andrije Kačića Miošića, Makarska, Luce Granić und Nela Vukušić, beim

Die Unterbringung mit Vollpension war im Hostel „Zadar“ in Borik (Zadar). Das Projektcamp wurde durch das Bayerische Ministerium für Unterricht und Kultus, Wissenschaft und Kunst sowie durch die ZfA der Bundesrepublik Deutschland (Zentralstelle für das Auslandsschulwesen) gefördert.

Die Schüler und Schülerinnen haben eingesehen, dass Lyrik auf Deutsch nicht so schwer sein muss und Spaß machen kann. Wir hatten drei wunderschöne sonnige Tage in Zadar und deswegen konnten die Schüler atemberaubende Fotos der Stadt Zadar für ihre Präsentationen machen und die Zeit dort richtig genießen.  Die Gedichte waren sehr kreativ und zahlreich.

Wir freuen uns auf die kommenden DSD-Projektcamps und bedanken uns beim  Bayerische Ministerium für Unterricht und Kultus, Wissenschaft und Kunst sowie durch die ZfA (Zentralstelle für das Auslandsschulwesen) und natürlich auch bei unserem Schuldirektor, Herrn Slavko Gudelj, die uns die Teilnahme beim Projektcamp ermöglicht haben.

Wir bedanken uns auch beim Dr. Ulrich Dronske.

Ivona Ibrahimkadić

Die Schülerinnen Nela und Luce haben auch neue Freunde kennengelernt und darüber einen Text geschreieben.

Freundschaft

Freundschaft ist sehr schön und wichtig. Wir brauchen Freunde in unserem Leben haben.  Beim Projektcamp in Zadar haben wir viele Freunde kennengelernt.  Alle Schüler und Lehrer waren sehr freundlich. Mit ihnen haben wir Deutsch gesprochen und viel Spaß gehabt. Wir waren die Einzigen aus Dalmatien und das war ungewöhnlich, aber interessant. Wir sind noch im Kontakt mit unserer Zimmerkameradin. Das war eine schöne Erfahrung und wir hoffen, dass wir das wiederholen können.

Luce Granić und Nela Vukušić