Obilježili smo Međunarodni dan volontera
Autor: Sanja Puharić, 9. 12. 2017.

Ne trebaš hodati po vodi,

ne moraš biti bolji od drugih,

nemaš ništa više od onog što svi ostali imaju,

ali ono što čini razliku,

djela su kojima kod drugih ostavljaš svoj trag

...otisak srca!

Srednja škola fra Andrije Kačića Miošića po prvi puta je svečano obilježila Međunarodni dan volontera 5. prosinca 2017. god.

U večernjim satima, u holu Škole održan je kratak prigodni program

Međunarodni dan volontera proglasila je opća skupština Ujedinjenih naroda 17. prosinca 1985. godine. Od tada se svake godine 5. prosinca obilježava kao dan dobrovoljnog rada za ekonomski i društveni napredak. Cilj je sve aktivnosti volontera i njihov dobrovoljni rad učiniti vidljivim na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini.

Brojni učenici i djelatnici naše Škole nesebično sudjeluju u raznim volonterskim akcijama kako u okviru škole tako i izvan nje. Posljednja volonterska aktivnost koja je okupila velik broj učenika i djelatnika škole je projekt Zazelenimo sivu (od 1. rujna do 31.listopada  2017.).

Projekt Srednje škole fra Andrije Kačića Miošića Zazelenimo sivu je dobio financijsku podršku od 10.000,00 kn Zaklade Kajo Dadić iz Splita na natječaju za građanske inicijative Naš doprinos zajednici. Cilj ove akcije bio je uređenje školskog okoliša i stvaranje ugodnijeg okruženja za boravak u školi uključenjem velikog broja mladih volontera. Ova akcija predstavlja pozitivan primjer zajedničkog angažmana učenika, djelatnika i roditelja a mladima se poslala poruka kako se uz mali angažman svakog od nas stvari mogu mijenjati nabolje. Akcijom Zazelenimo sivu unijeli smo boje u dotadašnje sivilo oko Škole a time stvorili poticajnije okruženje za sve koji borave u školi i oko škole. Ukupno je odrađeno 450 volonterskih sati.

Volontersku akciju Zazelenimo sivu predstavili su učenici 4. razreda Kristijan Vuletić i Marko Đokić uz pomoć Paška Vele i to putem prezentacije koju je pripremila učenica Nika Medić. Publika je njihovu prezentaciju i izlaganje ocijenila zanimljivom i vrlo duhovitom.

Maja Ćatlak, kao i uvijek, vodila je program.

Svim volonterima (učenicima, djelatnicima Škole, roditeljima), koji su nesebično dali svoj doprinos ovoj akciji kao i donatorima,  ravnatelj Škole Slavko Gudelj uručio je prigodne zahvalnice.

Ovom prigodom uručene su i zahvalnice Savjetovališta Lanterna grupi volonterki Škole koje su volontirale u  Domu starih.

Za kraj smo iskoristili ovu prigodu kako bi sve volonterske akcije stavili na jedan viši nivo osnivanjem Školskog volonterskog kluba. Budi i ti dio Školskog volonterskog kluba!

Napominjemo da smo uživali u vokalnoj izvedbi Lovre Veže, 3.e.

A pravu glazbenu poslasticu, kao duet violina, za uvertiru u ovu svečanost, priredili su nam Ana i Marko Runtić, koji su i učenici Srednje glazbene škole Makarska.

Na kraju smo se počastili tortom!

U organizaciji su osim učenika sudjelovali i Matko Marče, prof., pedagogica Anđela Divić i psihologica Sanja Puharić.