« Ožujak 2024 »

Županijski skup školskih knjižničara održan u našoj školi
Autor: Dražana Filipović, 6. 11. 2015.

Dana 6. studenoga 2015. godine u SŠ fra Andrije Kačića Miošića održalo se županijsko vijeće školskih knjižničara srednjih škola Splitsko-dalmatinske županije.

ŽUPANIJSKO STRUČNO VIJEĆE ŠKOLSKIH KNJIŽNIČARA SREDNJIH ŠKOLA SPLITSKO-DALMATINSKE ŽUPANIJE

Dana 6. studenoga 2015. godine u SŠ fra Andrije Kačića Miošića u Makarskoj održalo se Županijsko stručno vijeće školskih knjižničara srednjih škola Splitsko-dalmatinske županije. Na stručnom skupu sudjelovali su školski knjižničari srednjih škola, te voditelj Matične službe Gradske knjižnice Marka Marulića iz Splita, i drugi gosti.

Voditeljica ŽSV-a za školske knjižničare, Dražana Filipović, stručni skup započela je okupljanjem ispred Samostana Blažene Marije Djevice na nebo uznesene gdje je okupljene pozdravio gvardijan fra Ante Čovo.

Fra Ante nas je proveo kroz sve prostorije koje krije Samostan, a školskim knjižničarima je to bilo nezaboravno upoznavanje naše kulture. Prostorije stare i nove Crkve, galerije, Malakološkog muzeja, samostanskog bogatog vrta i naravno, neizostavni dio Samostana, bogata knjižnica.

Ovim vodstvom naše terenske nastave željelo se ukazati na važnost rada franjevaca, a naročito bogatstvo koje krije grad Makarska, a mnogi to nisu ni znali. Uz malo domaćih proizvoda oprostili smo se s gvardijanom i zahvalili na lijepom gostoprimstvu.

Nakon završenog stručnog vođenja po Samostanu, školski knjižničari su se uputili prema Školi gdje su imali mali domjenak, te je započeo stručni dio predavanja.

Predavanja su održali: prof. Suzana Kačić- Bartulović iz Ekonomsko-birotehničke škole iz Splita, koja je ujedno i voditeljica ŽSV-a za hrvatski jezik, prikazala je projekt pod nazivom Sakupljena bašćina - Zoranićevim tragom.

Prikazala je projekt koji se radi sa srednjoškolcima kako bi upoznali svoju zavičajnu baštinu te nam kroz praktične primjere pokazala kako to primijeniti u nastavi, a istovremeno se prati program GOO-a.

Prisutne je pozdravio i ravnatelj Škole, prof. Slavko Gudelj, zaželivši nam ugodno druženje i rad.

Stručni skup nastavili smo marketingom u školskim knjižnicama. Kolegica Margareta Glavurtić prikazala nam je iskustvo Komercijalno-trgovačke škole iz Splita, pod nazivom Marketing u školskoj knjižnici.

Iscrpnim provedenim anketama i analizama kroz SWOT analize učenika i profesora pokazala nam je važnost provođenja samovrednovanja, kako škole tako i školskih knjižnica.

Nakon održanih predavanja prisutnima se obratio i voditelj Matične službe, Tomislav Staničić koji nas je izvijestio o novostima, kao i voditeljica ŽSV-a Dražana Filipović o raznim događanjima koja će uslijediti i projekti u koje se školski knjižničari mogu uključivati ,a provode ih Hrvatska udruga školskih knjižničara i Hrvatska mreža školskih knjižničara.

Knjižničari su zatim ispunili evaluacijske listove gdje su sami skup ocijenili odličnim.

Našoj školi bila je iznimna čast ugostiti školske knjižničare, nadamo se da su uživali u našem gradu i povijesti našeg grada i vjerojatno će im ostati u lijepom sjećanju.

Više o samom ŽSV-u možete pogledati i na web stranicama školskih knjižničara Dalmacije. http://zsv-skd.skole.hr/splitskodalmatinskazupanija/srednjeskole?news_hk=5257&news_id=88&mshow=609#mod_news

U privitku priloga možete pogledati prezentacije održanih predavanja.

Marketing_u_skolskoj_knjiznici.ppt (1.50 MB)
Bascina.pptx (4.24 MB)