preskoči na sadržaj

Srednja škola fra Andrije Kačića Miošića Makarska

Login
Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Oglasna ploča
Anketa
Na kraju godine moj uspjeh je







Carnet vijesti
Brojač posjeta
Ispis statistike od 8. 11. 2010.

Ukupno: 1130677
Ovaj mjesec: 2903
Ovaj tjedan: 423
Danas: 63
PARTNERI

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
ODRASTANJE UZ SUVREMENE TEHNOLOGIJE - TREBAMO LI BRINUTI?
Autor: Sanja Puharić, 6. 10. 2015.

Prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander održala je dva zanimljiva i dobro posjećena predavanja za djelatnike i učenike naše škole na temu Odrastati u cyber svijetu.

 


ODRASTANJE UZ SUVREMENE TEHNOLOGIJE - TREBAMO LI BRINUTI

 

U organizaciji Savjetovališta Lanterna, prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander je, 30. rujna i 1. listopada 2015. godine, održala dva zanimljiva i dobro posjećena predavanja za javnost, djelatnike i učenike naše škole na temu Odrastati u cyber svijetu.

Prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, psihologinja, ravnateljica je Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba i osnivačica Hrabrog telefona. Prof. Flander je vodeći stručnjak u Hrvatskoj na području zaštite djece od zlostavljanja.

Preko sto roditelja, prosvjetnih i sportskih djelatnika, stručnih suradnika i 130 srednjoškolaca, učenika prvih razreda naše škole, sa zanimanjem je slušalo predavanja prof. Flander koja je iznijela podatke istraživanja Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba i Hrabrog telefona čiji rezultati kazuju da 99% djece ima pristup Internetu kod kuće, u školi ili putem mobitela, 84% djece ima pristup Internetu putem mobitela, 93% mladih ima otvoren Facebook profil, a 68% mladih je otvorilo profil prije 13 godine.

Predavačica je spomenula sve prednosti i nedostatke Interneta, ali naglasak predavanja je bio na različitim oblicima elektroničkog nasilja. I odrasli i mladi su mogli čuti o tome koje sve oblike nasilja smatramo elektroničkim nasiljem. Kroz jednu vrstu kviza srednjoškolci su imali priliku sami prepoznavati različite oblike elektroničkog nasilja pri čemu su jako dobro uočavali razlike između nasilnog i nenasilnog ponašanja.

Prof. Flander je poseban naglasak stavila na teške posljedice nasilja preko Interneta koje su često ozbiljnije od onih prouzročenih vršnjačkim nasiljem u stvarnim situacijama.

Jedan od načina sprječavanja takve vrste nasilja je prevencija podizanjem svjesnosti o postojanju problema. Za uspješnu prevenciju važno je da i odrasli i djeca postanu svjesni nasilja putem Interneta.

Škola mora, naglasila je prof. Flander, postaviti jasna pravila koja ne dopuštaju nasilje i definirati posljedice ako se pojavi takvo ponašanje. Nužno je da se što više priča o toj temi i da se određena pravila primjenjuju svakodnevno, jer jedino na taj način zlostavljanje može prestati. Kod kuće roditelji trebaju postavljati granice i pravila pri korištenju računala jednako kao što to rade za druge oblike dječjeg ponašanja.

Zaključak oba predavanja je bio taj da su mladi napredniji od odraslih u suvremenim tehnologijama, ali odrasli imaju nešto što mladi ne posjeduju, a to je - životno iskustvo.

Ove aktivnosti su dio projekta Možemo zajedno i drugačije koji provodi Savjetovalište Lanterna u suradnji s našom školom, a planirane su Godišnjim planom i programom rada Škole i Školskim preventivnim programom. Ciljevi ovakvih predavanja su bolje razumijevanje potreba mladih, poučavanje stručnjaka za kvalitetniju komunikaciju, usvajanje dodatnih znanja za uspješniji rad s djecom rizičnog ponašanja, osnaživanje stručnjaka kako bi bolje radili svoj posao u institucijama. 

Učenike smo zamolili da ocijene predavanje i povratna informacija je bila jako pozitivna. Ocijenili su predavanje korisnim i zanimljivim te su bili jako zadovoljni načinom na koji je prof. Buljan Flander prenijela svoje znanje koje će im biti korisno u svakodnevnom životu.

 

Psihologinja Sanja Puharić, prof.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju