Mjesec borbe protiv ovisnosti
Autor: Anđela Divić, 21. 1. 2022.

Međunarodni Mjesec borbe protiv ovisnosti svake se godine u svijetu pa tako i u Hrvatskoj obilježava u razdoblju od 15. studenoga do 15. prosinca. Cilj obilježavanja je upozoriti cjelokupnu javnost na problem zlouporabe svih sredstava ovisnosti, a osobito droga te potaknuti sve subjekte u društvu na aktivnu  borbu protiv ovisnosti i zlouporabe droga u cilju poduzimanja zajedničkih akcija za uspješno suprotstavljanje ovom ozbiljnom problemu današnjice.

Ove školske godine  stručna služba  je pripremila radionicu SRZ -a za sve razrede u trajanju od 2 školska sata. Cilj ove radionice je kroz različite aktivnosti kod naših učenika pobuditi svijest  o rizičnim faktorima i posljedicama različitih ovisnosti  kao što su pušenje, alkohol, droga, ovisnost o kocki i ovisnost o internetu.

Uz ostale aktivnosti ove radionice glavna aktivnost se odnosi na samu izradu plakata. Razrednik/ica  dijeli razred na 5 grupa po različitim ovisnostima (pušenje, alkohol, droga, ovisnost o kocki i ovisnost o internetu) i daje zadatak  za prikupljanje materijala (tekstovi, slike it.) za izradu plakata na temu rizičnih faktora i posljedica ovisnosti. Razrednik/ica potiče učenike da na plakatu istaknu ono za što misle da je njihovim vršnjacima važno kako bi ih se potaknulo na zdrav život bez ovisnosti.

Po završetku izrade plakata stručna služba je izvršila izbor najboljeg plakata za svaku temu (ovisnost) i napravila zajednički školski pano „Mjesec borbe protiv ovisnosti“.

Ovisnost o drogama: Domina Drapić, Laura Kuzmanić, Klara Mrkonjjić, Ema Vujčić i Ivana Žarnić (4.C)

Ovisnost o internetu: Gabriela Nogalo, Gordana Šaravanja, Klara Raguž, Antonio Sučić (2.C)

Ovisnost o pušenju: Lovre Šimić, Ivan Okmažić, Šime Mateljak, Lara Ramljak, Luce Miletić, Natali Radić, Gabriela Rusendić, Marija Franičević (3.A)

Ovisnost o alkoholu: Toni Beus, Paola Petričević, Ana Ravlić, Petra Visković i Petra Šimić (2.L)