Mama, budi zdrava 2021.
Autor: Anđela Divić, 21. 10. 2021.

S ciljem promicanja Nacionalnih programa za rano otkrivanje raka i poticanja žena na brigu o zdravlju udruga SVE za NJU je osmislila projekt „Mama, budi zdrava – Ružičasti listopad“ i provela ga prvi put 2017. godine u Glini. Tijekom proteklih godina projekt se provodi u osnovnim i srednjim školama širom Hrvatske pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja te uz podršku Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.

I ove godine oko 27.000 učenica i učenika dobilo je letak na koji će upisati svoje i majčino ime i uručiti ga majci kako bi nam pomogli da osvijestimo žene o važnosti brige za zdravlje u Međunarodnom mjesecu borbe protiv raka dojke. Briga za vlastito zdravlje predstavlja odgovornost ne samo prema sebi nego i prema cijeloj obitelji, a djeca mogu imati snažan utjecaj na roditelje te potaknuti njihovo odgovornije ponašanje. Stoga je njihova uloga u ovom projektu prenijeti preventivne i edukativne poruke majkama i drugim ženskim članovima obitelji kako bi ih potakli na redovite kontrolne preglede.

Iz Udruge poručuju: „Baš sad, više nego ikad, kad se bojimo da će žene manje odlaziti na preglede, važno je pozvati ih da ne zanemare svoje zdravlje. Projekt će se provesti tijekom listopada kroz niz akcija u 69 osnovnih i srednjih škola širom Hrvatske. Škole će snimiti fotografiju ili kratku video poruku učenika „Mama, budi zdrava“, ali provesti i druge aktivnosti posvećene zdravlju i dizanju svijesti o važnosti čuvanja zdravlja i usvajanja zdravih životnih stilova.

Učenici i djelatnici naše škole su se i ove godine pridružili ovom hvalevrijednom projektu. Svi naši učenici na satu razrednika su dobili ove edukativne letke te je osobito važno da letak s porukom stigne u prave ruke i potakne žene na odlazak liječniku i onda kad su zdrave. Učenici svih prvih razreda na čelu s u.z. ravnatelja M. Udovičić, stručnom službom i predmetnim nastavnicima poručili su svim majkama da redovito brinu o vlastitom zdravlju!

mama_budi_zdrava_21..jpg (698.65 KB)