30.11.2020. 02:01
INFO Ponovno uspostavljena mrezna povezanost na podrucju Istarske zupanije
Postovani, Oko 23 sata je ponovno uspostavljena mrezna povezanost na podrucju Istarske zupanije. Ne ocekujemo nove prekide. Zahvaljujemo na razumjevanju. Srdacan pozdrav, — Mrezni operativni centar (Network Operations Center) Odjel ... The post INFO Ponovno uspostavljena mrezna povezanost na podrucju Istarske zupanije appeared first on CARNET .

Svjetski dan zdravlja
Autor: Anđela Divić, 7. 4. 2020.

7. travnja 2020. dan je kada ponovno i opet u fokusu zdravlje stanovništva u cijelom svijetu a tako i Republici Hrvatskoj. Doprinos čitavog čovječanstva proteklih mjeseci s obzirom na svjetsku pandemiju COVID-19 -je na kušnji kad je u pitanju ljudsko zdravlje. „Svjetska zaraza“ poharala je mnoge države u Europi ali i druge kontinente.

Neizvjesnost, nesigurnost i strah je posvuda prisutan te se svakodnevno apelira na osobnu i društvenu odgovornost svakog pojedinca ali i sustava u cijelosti kako bi očuvali što više ljudskih života u ovom neizvjesnom trenutku koji će potrajati neko vrijeme Medicinske sestre, liječnici i drugi zdravstveni i ne zdravstveni djelatnici u zdravstvenom sustavu nalaze se na čelu pružanje kvalitetnog, postupanja i njege svih ugroženih skupina. Vodeći svakodnevne dijaloge u zajednici za rješavanje strahova i pitanja, u mnogim situacijama koje su vezane za tjelesno i/ili mentalno zdravlje nastoji se staviti pod kontrolu epidemija ali i umanjiti stres. Navedeno će biti od ključne važnosti ako želimo postići nacionalne i globalne ciljeve povezane s univerzalnim zdravstvenim preporukama, zdravljem majki i djece, cijelih obitelji koje su ugrožene zaraznim ali i nezaraznim bolestima, uključujući i mentalno zdravlje.

Naša osobna i profesionalna spremnost na provođenje donesenih mjera i postupaka kao i pravovremena adaptacija na potrebe ljudi i sigurnost najugroženijih skupina, a ponajviše dostupnost usluge mogu smanjiti a time i zaustaviti još teže posljedice. Stručnjaci ističu i nužnost izgradnje funkcionalnog globalnog zdravstvenog sustava, što bi pomoglo i manje razvijenim zemljama da adekvatno i na vrijeme detektiraju moguća oboljenja. Solidarnost će pomoći u međusobnom „povezivanju na daljinu“ i dostatnom osjećaju sigurnosti koji nam je svima potreban. Potrudimo se dati sve od sebe jer i ova epidemija može biti šansa za pozitivne promijene.

Jer poslije kiše, dolazi sunce!!

(Nastavni Zavod za javno zdravstvo)