Ovaj mjesec: 1961

Putovanje u Pariz
Autor: Sanja Puharić, 26. 4. 2018.

Pariz, jednu od najljepših i najznačajnijih svjetskih metropola, grad svjetlosti, posjetili smo sredinom ožujka; petero učenika koji u školi uče francuski jezik i dvije profesorice.

Čim smo sletjeli u Pariz i smjestili se u hostel, u centru, blizu trga Bastille, krenuli smo u osvajanje ovoga čarobnog grada pod vodstvom Magde Kaliterne, prof. francuskoga jezika, koja nam je nesebično pomagala otkrivati njegove brojne znamenitosti.

Po samome gradu kretali smo se odlično organiziranim pariškim Metroom. No najviše smo šetali Parizom te iz prve ruke uživali u njegovim čarima: ulicama, trgovima, elegantnim avenijama, bulevarima, mostovima, mnogobrojnim znamenitostima, muzejima, kavanama i na taj način stvarali nezaboravne utiske i uspomene.

Pariz je ogroman, prelijep i Pariz vas očara. Tijekom ovog kratkog perioda zaista smo vidjeli većinu onoga što se smatra simbolima Francuske prijestolnice.

Među njima se svakako nalazi Eiffelov toranj, koji već 125 godina nosi titulu najpoznatijeg simbola Pariza kojem smo se divili i s Trga Trocadero.  Osobit je doživljaj bio kad se spustio mrak a svjetla se upalila  te nam je bilo jasno zašto Pariz zovu gradom svjetlosti.

Svakako posjetite Trijumfalna vrata, jedan od najpoznatijih ukrasa Pariza s čijeg je vrha pogled na grad fascinantan.

Otkrivali smo Pariz počevši od njegovog najstarijeg dijela, otočića Ile de la Cité, na kojem se nalaze impresivna katedrala Notre Dame i crkva Sainte Chapelle, biser gotičke umjetnosti s jedinstvenom kolekcijom vitraja.

Popeli smo se na Monmartre i razgledali  crkvu Sacré-Coeur, koja se nalazi na najvišoj točki u Parizu, s čije se prednje strane pruža veličanstven pogled na cijeli Pariz gdje smo priredili mali piknik. Vrijedilo se popeti na  njenu kupolu i pogledati grad.

Zatim smo otišli do umjetničke četvrti Montmartre, omiljene pariške adrese boema i umjetnika, prošetali pitoresknim trgom slikara Place du Tertre i okrijepili se u jednom od šarmantnih francuskih bistroa.

Na groblju Pere-Lachaise položili smo ružu na grobove Honorea de Balzaca, Oscara Wildea, Molierea, Edith Piaf …kao i na onaj na kojem je pokopan Jim Morrison.

Pariz je ispunjen brojnim muzejima i galerijama, a svaki od njih predstavlja jedinstven doživljaj u dodiru s umjetnošću ovoga šarmantnoga grada.

Obišli smo znameniti muzej Louvre najposjećeniji svjetski muzej, koji je 700 god. bio rezidencija francuskih kraljeva, do njihovog preseljenja u veličanstveni dvorac Versailles (koji smo također posjetili), a sada čuva najpoznatiju svjetsku kolekciju umjetničkih djela, među kojima je i slavna Mona Lisa.

Iznenadio nas je snijeg koji je padao dok smo obilazili grad Senom, a perspektiva na najveće znamenitosti Pariza bila je zanimljiva krstareći obalama Sene i prolazeći ispod brojnih mostova od kojih je najljepši onaj Aleksandra III u blizini kojeg se nalazi Dom Invalida u kome počiva Napoleon.

U kolekcijI slavnih impresionista Moneta, Renoira, Cezannea, Van Gogha…imali smo prigodu uživati u muzeju d’Orsayu.

Na popisu onoga što smo vidjeli se nalazi se i Place de la Concorde, raskošna avenija Champs  Elysees, čuvena opera Garnier, živopisna Latinska četvrt (uz kavu smo kušali svjetski poznate macarone), četvrt Saint Germain, legendarni cabaret Moulin rouge, centar moderne umjetnosti George Pompidou, kino Geode, povijesna četvrt Marais…

Nakon ovih šest dana u Parizu sada smo spremni za vlastito istraživanje "grada svjetlosti".