« Ožujak 2024 »

Dan ružičastih majica 2018.
Autor: Anđela Divić, 28. 2. 2018.

Dan ružičastih majica 2018.

Svjesni smo  činjenice da je nasilje, bilo kojeg oblika, prisutno svakodnevno u svim okruženjima. Djeca su naše blago, a ujedno i najvitalniji dio društva, stoga smo ovim današnjim prigodnim programom željeli podići svijest o problemu vršnjačkog nasilja, velikom problemu među djecom i mladima, s mogućim teškim posljedicama u kratkoročnoj i dugoročnoj perspektivi razvoja djece.

Dana 28. veljače obilježili smo Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program prevencije vršnjačkog nasilja, koji se obilježava  zadnje srijede u mjesecu veljači.

Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.

Centar za edukaciju i prevenciju nasilja, nositelj cjelokupnog programa i začetnik ideje u Hrvatskoj, je promocijom Dana ružičastih majica postigao prepoznavanje obljetnice diljem naše zemlje. Među ostalim, na  njihovu inicijativu i javno upućeni poziv, velik broj saborskih zastupnika, raznih političkih opcija, tog se dana u veljači 2014. u medijima pojavio noseći ružičastu majicu podrške djeci, žrtvama vršnjačkog nasilja. Hrvatski sabor je dana 17. veljače 2017. godine izglasao Dan ružičastih majica kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja - i to kao zadnju srijedu u veljači.

Gotovo sve odgojno-obrazovne ustanove diljem Lijepe naše podržavaju ovu incijativu.

Tako je i u našoj školi vladala ružičasta boja. U znak potpore ovom danu, mnogi profesori i učenici nosili su ružičasto.

Prigodni program u auli Škole vodila je učenica 3. L razreda Petra Carević,  učenik 3. B razreda Marko Svaguša pročitao  nam  je literarni rad jedne šesnaestogodišnjakinje koja piše o vlastitom viđenju vršnjačkog nasilja u današnje vrijeme, dok  nam je Lovre Veža otpjevao  službenu pjesmu Dana ružičastih majica "Život nije siv" u pratnji kolege Daniela Rkmana na gitari.

Obilježavanje u našoj Školi ove godine potaknula je stručna služba:

pedagoginja Anđela Divić i psihologinja Sanja Puharić.